London Competition 2017 Results

Saturday 4th November 2017 saw a record number of over 100 amateur and professional pipers converge on London to take part in a number of ceol mor and ceol beag competitions.

This year’s overall champion piper was Bruce Gandy from Canada who won the Londonderry Cup.

The president of the Scottish Piping Society of London, Andrew Hall, would like to thank our very generous sponsors, all the competitors, spectators and especially the committee members under the direction of Alison Gilmour who made the day such a success.

The results are posted below and more pictures of the winners will be posted over the next few days.

Piobaireachd – Dr Calum MacCrimmon Am Bratach Gorm banner

1 –  Roddy MacLeod MBE (Lament for the Vicount of Dundee)
2 –  Callum Beaumont (Lament for Ronald MacDonald of Morar)
3 –  Bruce Gandy (The Big Spree)
4 –  Jack Lee (Lord Lovat’s Lament)
5 –  Finlay Johnston (Lament for the Children)
Judges: I Duncan, S Samson MBE, A Wright

Open Piobaireachd for the William Gillies Cup

1 –  Iain Speirs (Nameless, Cherede Darivea)
2 –  Bruce Gandy (Lachlan MacNeill Campbell of Kintarbert’s Fancy)
3 –  Alasdair Henderson (My King Has Landed in Moidart)
4 –  Glenn Brown (Beloved Scotland)
5 –  Jamie Forrester (The Battle of Waternish)
Judges: A Maclean, Dr W Wotherspoon, W Morrison

March Strathspey & Reel – London Medallion & John MacFadyen Quaich

1 –  Finlay Johnston
2 –  Jack Lee
3 –  Seumas Coyne
4 –  Alasdair Henderson
5 –  Callum Beaumont
Judges: J Banks MBE, W Cowan, J Taylor

2/4 March – Pipe Major JB Robertson Silver Rose Bowl

1 –  Bruce Gandy
2 –  Roddy MacLeod MBE
3 –  Finlay Johnston
Judges: R Worrall, A Wright

Hornpipe & Jig – Mary Flora Beaton Cup

1 –  Bruce Gandy
2 –  Alasdair Henderson
3 –  Roddy MacLeod MBE
Judges: A Wright, R Worrall

A grade events

Piobaireachd – RG Lawrie Rams Horn Snuff Mull

1 –  Peter McCalister
2 –  Derek Midgley
3 –  Jamie Forrester
Judges: I Duncan, S Samson MBE

March Strathspey & Reel – Strachan Memorial

1 –  Darach Urquhart
2 –  Callum Moffat
3 –  Ben McClamrock
Judges: W Cowan, I McLellan BEM

A grade Jig – Donald Forbes Medal
1 –  Andrew Donlon
2 –  Callum Moffat
3 –  Darach Urquhart
Judge: W Cowan, I McLellan BEM

B grade events
B grade Piobaireachd –  John Roe Plate
1 –  Edward Gaul (The Groat)
2 –  Ben McClamrock (Red Speckled Bull)
3 –  Gavin Ferguson (The Groat)
4 –  Steven Leask, (Battle of Bealach nam Brog)
5 –  Sarah Muir, (Lord Beriesdale’s Salute)
Judges: L Tannock, R Wallace

B grade March Strathspey & Reel –  London Scottish Hodden Grey Trophy
1 –  Matt Wilson
2 –  Andrew Donlon
3 –  Greig Canning
Judges: L Ingram, I McLellan BEM

B grade Jig –  Hugh MacMillan Trophy
1 –  Ross Cowan
2 –  Matt Wilson
3 –  Edward Gaul
Judges: A Maclean, W Morrison, Dr W Wotherspoon

C grade events

C grade Piobaireachd – The National Piping Centre Trophy
1 –  John McElmurry
2 –  Ciaren Ross
3 –  Gwenael Dage
Judge: E Anderson

C grade March Strathspey & Reel – Pipe Major Robert Crabb BEM Trophy
1 –  Ciaren Ross
2 –  Dan Nevans
3 –  Andrew Hutton
Judges: L Ingram, J Banks MBE

C grade Jig –  Trophy
1 –  John Dew
2 –  Matt Supranowicz
3 –  Kyle Shead
Judge: E Anderson

Juvenile events

Juvenile Piobaireachd
1 –  Andrew Ferguson
2 –  Finlay Cameron
3 –  Christopher Happs
Judge: J Taylor, R Worrall

Juvenile March Strathspey & Reel – British Airways Pipe Band Trophy
1 –  Robbie MacIsaac
2 –  Finlay Cameron
3 –  Ruairidh Brown
Judge: R Worrall

Juvenile Jig – Highlands & Islands Society Trophy
1 –  Andrew Ferguson
2 –  Robbie MacIsaac
3 –  Finlay Cameron
Judge: J Taylor, R Worrall

Juvenile Champion: Andrew Ferguson

[add_eventon show_et_ft_img=”no” ft_event_priority=”no” only_ft=”no” hide_past=”no” etc_override=”no” ux_val=”0″ evc_open=”no” jumper=”no” hide_so=”no”]