Saturday 4th November 2017 saw a record number of over 100 amateur and professional pipers converge on London to take part in a number of ceol mor and ceol beag competitions.

This year’s overall champion piper was Bruce Gandy from Canada who won the Londonderry Cup.

The president of the Scottish Piping Society of London, Andrew Hall, would like to thank our very generous sponsors, all the competitors, spectators and especially the committee members under the direction of Alison Gilmour who made the day such a success.

The results are posted below and more pictures of the winners will be posted over the next few days.

Piobaireachd – Dr Calum MacCrimmon Am Bratach Gorm banner

1 –  Roddy MacLeod MBE (Lament for the Vicount of Dundee)
2 –  Callum Beaumont (Lament for Ronald MacDonald of Morar)
3 –  Bruce Gandy (The Big Spree)
4 –  Jack Lee (Lord Lovat’s Lament)
5 –  Finlay Johnston (Lament for the Children)
Judges: I Duncan, S Samson MBE, A Wright

Open Piobaireachd for the William Gillies Cup

1 –  Iain Speirs (Nameless, Cherede Darivea)
2 –  Bruce Gandy (Lachlan MacNeill Campbell of Kintarbert’s Fancy)
3 –  Alasdair Henderson (My King Has Landed in Moidart)
4 –  Glenn Brown (Beloved Scotland)
5 –  Jamie Forrester (The Battle of Waternish)
Judges: A Maclean, Dr W Wotherspoon, W Morrison

March Strathspey & Reel – London Medallion & John MacFadyen Quaich

1 –  Finlay Johnston
2 –  Jack Lee
3 –  Seumas Coyne
4 –  Alasdair Henderson
5 –  Callum Beaumont
Judges: J Banks MBE, W Cowan, J Taylor

2/4 March – Pipe Major JB Robertson Silver Rose Bowl

1 –  Bruce Gandy
2 –  Roddy MacLeod MBE
3 –  Finlay Johnston
Judges: R Worrall, A Wright

Hornpipe & Jig – Mary Flora Beaton Cup

1 –  Bruce Gandy
2 –  Alasdair Henderson
3 –  Roddy MacLeod MBE
Judges: A Wright, R Worrall

A grade events

Piobaireachd – RG Lawrie Rams Horn Snuff Mull

1 –  Peter McCalister
2 –  Derek Midgley
3 –  Jamie Forrester
Judges: I Duncan, S Samson MBE

March Strathspey & Reel – Strachan Memorial

1 –  Darach Urquhart
2 –  Callum Moffat
3 –  Ben McClamrock
Judges: W Cowan, I McLellan BEM

A grade Jig – Donald Forbes Medal
1 –  Andrew Donlon
2 –  Callum Moffat
3 –  Darach Urquhart
Judge: W Cowan, I McLellan BEM

B grade events
B grade Piobaireachd –  John Roe Plate
1 –  Edward Gaul (The Groat)
2 –  Ben McClamrock (Red Speckled Bull)
3 –  Gavin Ferguson (The Groat)
4 –  Steven Leask, (Battle of Bealach nam Brog)
5 –  Sarah Muir, (Lord Beriesdale’s Salute)
Judges: L Tannock, R Wallace

B grade March Strathspey & Reel –  London Scottish Hodden Grey Trophy
1 –  Matt Wilson
2 –  Andrew Donlon
3 –  Greig Canning
Judges: L Ingram, I McLellan BEM

B grade Jig –  Hugh MacMillan Trophy
1 –  Ross Cowan
2 –  Matt Wilson
3 –  Edward Gaul
Judges: A Maclean, W Morrison, Dr W Wotherspoon

C grade events

C grade Piobaireachd – The National Piping Centre Trophy
1 –  John McElmurry
2 –  Ciaren Ross
3 –  Gwenael Dage
Judge: E Anderson

C grade March Strathspey & Reel – Pipe Major Robert Crabb BEM Trophy
1 –  Ciaren Ross
2 –  Dan Nevans
3 –  Andrew Hutton
Judges: L Ingram, J Banks MBE

C grade Jig –  Trophy
1 –  John Dew
2 –  Matt Supranowicz
3 –  Kyle Shead
Judge: E Anderson

Juvenile events

Juvenile Piobaireachd
1 –  Andrew Ferguson
2 –  Finlay Cameron
3 –  Christopher Happs
Judge: J Taylor, R Worrall

Juvenile March Strathspey & Reel – British Airways Pipe Band Trophy
1 –  Robbie MacIsaac
2 –  Finlay Cameron
3 –  Ruairidh Brown
Judge: R Worrall

Juvenile Jig – Highlands & Islands Society Trophy
1 –  Andrew Ferguson
2 –  Robbie MacIsaac
3 –  Finlay Cameron
Judge: J Taylor, R Worrall

Juvenile Champion: Andrew Ferguson

Scottish Piping Society of London 78th Annual Competition

Small Hall

Am Bratach Gorm
Start 08.30  
Venue Small Hall
1          Andrew Carlisle

2          William McCallum

3          Finlay Johnston

4          Roddy MacLeod

5          Alasdair Henderson

6          Callum Beaumont

7          John-Angus Smith

8          Alan Bevan

9          Jack Lee

10       Glenn Brown

11       Bruce Gandy

12       Iain Speirs

 

Small Hall

London Medallion & John MacFadyen Quaich       
Start 13.00  
Venue Small Hall
1          Derek Midgely

2          Seumas Coyne

3          Bruce Gandy

4          Iain Speirs

5          Glenn Brown

6          Alan Bevan

7          Peter Hunt

8          William McCallum

9          Sarah Muir

10       Roddy MacLeod

11       Jack Lee

12       Finlay Johnston

13       Andrew Carlisle

14       Alasdair Henderson

15       Jonathan Greenlees

16       John-Angus Smith

17       Cameron Drummond

18       Steven Leask

19       Steven Gray

20       Callum Beaumont

21       Ben Duncan

 

Great Hall

Strachan Memorial & Donald Forbes Medal (AMSR & Jig)         
Start 08.30  
Venue Great Hall
1          Innes Smith

2          Callum Moffat

3          Gavin Ferguson

4          Darach Urquhart

5          Ross Miller

6          William Rowe

7          Ursa Beckford

8          Graham Drummond (MSR only)

9          Ben McClamrock

10       Jenny Hazzard

11       Andrew Hall

12       Michael Fitzhenry

13       Nick Hudson

14       Jamie Forrester

15       Jonathon Simpson

16       Xavier Boderiou

17       Andrew Donlan      (Jig only)

 

Great Hall

British Airways Pipe Band Trophy (Juvenile MSR)
Start 12.45  
Venue Great Hall
1          Robbie Macisaac

2          Martin Macrae

3          Ruairidh Brown

4          Glen Baxter

5          Ryan Smart

6          Finlay Cameron

7          Christopher Happs

8          Andrew Ferguson

9          Douglas Mair

10       Callum Davidson

11       Brodie Watson-Massey

12       Jack Smith

 

Great Hall

PM JB Robertson Silver Rose Bowl and Mary Flora Beaton Cup      (P March and Jig)
Start Following completion of Juvenile MSR                          c. 15.00  
Venue Great Hall
1          Callum Beaumont

2          Andrew Carlisle

3          Alan Bevan

4          Iain Speirs

5          Cameron Drummond

6          Alasdair Henderson

7          Jonathan Greenlees

8          Steven Leask

9          Sarah Muir

10       Ben Duncan

11       Graham Drummond (Jig only)

12       Derek Midgely

13       Jack Lee

14       William McCallum

15       Seumas Coyne

16       Glenn Brown

17       Finlay Johnston

18       Roddy MacLeod

19       Steven Gray

20       Bruce Gandy

21       Peter Hunt

22       John-Angus Smith

23       Gavin Ferguson (Jig only)

 

 

Committee Room 3

Juvenile Piobaireachd  and Highlands & Islands Society Trophy (Juvenile Jig)         
Start 08.30  
Venue Committee Room 3
1          Finlay Cameron

2          Christopher Happs

3          Andrew Ferguson

4          Douglas Mair

5          Callum Davidson

6          Brodie Watson-Massey

7          Robbie Macisaac

8          Martin Macrae

9          Ruairidh Brown

10       Glen Baxter

11       Ryan Smart

12       Jack Smith

 

Committee Room 3

London Scottish Hodden Grey Trophy (B MSR)      
Start 13.20  
Venue Committee Room 3
1          Graham Mulholland

2          Andrew Douglas

3          Peter McCalister

4          Mael Sicard-Cras

5          Connor Jardine

6          Sandy Cameron

7          Calum Brown

8          Alastair Murray

9          Bruce Macdonald

10       Matt Wilson

11       J Ross Cowan

12       Duncan Beattie

13       Peter Skae

14       Andrew Wilson

15       Stuart McCallum

16       Matt Pantaleoni

17       Brighde Chaimbeul

18       Caitlin Macdonald

19       Andrew Donlan

20       Eddie Gaul

21       Jamie Elder

22       Rebecca Tierney

23       Craig Martin

24       Greig Canning

 

Committee Room 4

John Roe Plate       (B Piobaireachd)
Start 08.30  
Venue Committee Room 4
1          Alex Gehrig

2          Ursa Beckford

3          Craig Martin

4          Andrew Donlan

5          Rebecca Tierney

6          Caitlin Macdonald

7          Ross Miller

8          Brighde Chaimbeul

9          Andrew Wilson

10        Andrew Douglas

11        Mael Sicard-Cras

12        Jamie Elder

13        Andrew Hall

14        Duncan Beattie

15        Gavin Ferguson

16        Jonathon Simpson

17        Sarah Muir

18        William Rowe

19        Steven Leask

20        Seumas Coyne

21        Peter Skae

22        Ben Duncan

23        Alastair Murray

24        Edward Gaul

25        Graham Mulholland

26        Connor Jardine

27        Ben McClamrock

28        Bruce Macdonald

29        Steven Gray

30        J Ross Cowan

31        Matt Pantaleoni

32        Peter Hunt

 

Committee Room 5

William Gillies Cup                     
Start 08.30  
Venue Committee Room 5
1          Jamie Forrester

2          Callum Beaumont

3          Jonathan Greenlees

4          John-Angus Smith

5          Cameron Drummond

6          Peter McCalister

7          Edward McIlwaine

8          Darach Urquhart

9          Roddy MacLeod

10       Sandy Cameron

11       Andrew Carlisle

12       Jack Lee

13       Iain Speirs

14       Alasdair Henderson

15       William McCallum

16       Derek Midgely

17       Michael Fitzhenry

18       Bruce Gandy

19       Glenn Brown

20       Innes Smith

21       Alan Bevan

22       Nick Hudson

23       Finlay Johnston

24       Xavier Boderiou

25       Greig Canning

 

Committee Room 5

Hugh MacMillan Trophy (B Jig)                  
Start Following completion of William Gillies.  
Venue Committee Room 5
1          Andrew Wilson

2          Stuart McCallum

3          Matt Pantaleoni

4          Brighde Chaimbeul

5          Caitlin Macdonald

6          Edward Gaul

7          Jamie Elder

8          Rebecca Tierney

9          Craig Martin

10       Graham Mulholland

11       Andrew Douglas

12       Peter McCalister

13       Mael Sicard-Cras

14       Connor Jardine

15       Sandy Cameron

16       Calum Brown

17       Alastair Murray

18       Bruce Macdonald

19       Matt Wilson

20       J Ross Cowan

21       Duncan Beattie

22       Peter Skae

23       Greig Canning

 

Council Chamber

National Piping Centre Trophy             (C Piobaireachd)                 
Start 08.30  
Venue Council Chamber
1          Ciaren Ross

2          Eireann Iannetta-MacKay

3          Graham Maciver

4          Scott MacKay

5          Owen Muir

6          Jordane Guilloux

7          Gwenael Dage

8          Andrew Graham

9          Robert Low

10       John Dew

11       Calum Brown

12       Kate Kimove

13       Andrew Yu

14       Andrew Hutton

15       John McElmurry

16       Robert Minnear

17       Mary Wallace

18       Keith Christie

19       Aulay John MacKinnon

20       Dan Nevans

21       Harris MacLennan

22       Peter Candy

23       Matt Supranowicz

24       Kyle Shead

25       Erwan Tapparel

 

Council Chamber

C Jig Trophy                      
Start Following completion of C Piobaireachd.                      c. 16.30  
Venue Council Chamber
1          Alan Gibbs

2          Andrew Hutton

3          John McElmurry

4          Robert Minnear

5          Mary Wallace

6          Keith Christie

7          Aulay John MacKinnon

8          Dan Nevans

9          Anthony Doherty

10       Antoin Doherty

11       Peter Candy

12       Matt Supranowicz

13       Kyle Shead

14       Alex Gehrig

15       Ciaren Ross

16       Harris MacLennan

17       Eireann Iannetta-MacKay

18       Graham Maciver

19       Scott MacKay

20       Owen Muir

21       Jordane Guilloux

22       Gwenael Dage

23       Andrew Graham

24       Robert Low

25       John Dew

26       Kate Kimove

27       Andrew Yu

28       Erwan Tapparel

 

Lower Foyer 1

PM Robert Crabb BEM Trophy                                  (C MSR)                 
Start 08.30  
Venue Lower Foyer 1
1          Alan Gibbs

2          Andrew Hutton

3          John McElmurry

4          Robert Minnear

5          Mary Wallace

6          Keith Christie

7          Aulay John MacKinnon

8          Dan Nevans

9          Anthony Doherty

10       Antoin Doherty

11       Peter Candy

12       Matt Supranowicz

13       Kyle Shead

14       Alex Gehrig

15       Ciaren Ross

16       Harris MacLennan

17       Eireann Iannetta-MacKay

18       Graham Maciver

19       Scott MacKay

20       Owen Muir

21       Jordane Guilloux

22       Gwenael Dage

23       Andrew Graham

24       Robert Low

25       John Dew

26       Kate Kimove

27       Andrew Yu

28       Erwan Tapparel

 

Lower Foyer 1

RG Lawrie Rams Horn Snuff Mull      (A Piobaireachd)                 
Start 14.00  
Venue Lower Foyer 1
1          Darach Urquhart

2          Innes Smith

3          Cameron Drummond

4          Jonathan Greenlees

5          Xavier Boderiou

6          Michael Fitzhenry

7          Nick Hudson

8          Derek Midgely

9          Peter Mccalister

10       Ed McIlwaine

11       Jamie Forrester

12       Sandy Cameron

13       Greig Canning

 

Lower Foyer 2

National Piping Centre CLASP Competition    Piobaireachd
Start 08.30  
Venue Lower Foyer 2
Grade 3

1          Megan Kenney

2          Joris Panis

3          Duncan Lamont

4          Esther Scheren

5          Philip Duthie

6          Neil Scotland

7          Nathan Rody

8          Jeremie Tourbot

 

Grade 2

1.        Tom Broderick

2.        Andrea Jones

3.        William Wardrope

4.        Colin Taylor

5.        Rod Caird

6.        David McRobb

7.        George Gordon

8.        James Carnegie

9.        Dagmar Pesta

10.      Lachlan MacDonald

11.      Bianca Kail

 

Grade 1

1. Ian Graham

2. Ross McNaughton

3. Gordon Hislop

4. Con Houlihan

5. Bradley Boxall

 

Lower Foyer 2

National Piping Centre CLASP Competition    MSR
Start Following completion of Piobaireachd.           c. 13.30  
Venue Lower Foyer 2
Grade 3

1          Esther Scheren

2          Neil Scotland

3          Philip Duthie

4          Lachlan MacDonald

5          Megan Kenney

6          Nathan Rody

7          Joris Panis

8          Robert Cunningham

9          Duncan Lamont

 

Grade 2

1          Jeremie Tourbot

2          Bianca Kail

3         George Gordon

4         Colin Taylor

5         David McRobb

6         James Carnegie

7         Tom Broderick

8         Dagmar Pesta

9         Andrea Jones

10       Max Gillespie

 

Grade 1

1          William Wardrope

2          Ross McNaughton

3          Bradley Boxall

4          Ian Graham

5          Con Houlihan

6          Gordon Hislop

*****END OF DRAW*****

The SPSL informal piping competition “Strictly Come Piping” is back by popular demand.  It is a popular event which supports the SPSL’s charitable aim of promoting piping in London.

This event has been a great success in the past and we would like to invite you to participate in this year’s event.

The date is Saturday 9th December 2017.  Venue is the Mudlark at London Bridge, Montague Close, London SE1 9DA.  Start time is 6.30pm to allow us to finish on time.  Doors open from 6pm.

 

The format for each piper is 10-15 minutes of fireworks.  As always the audience will be asked to vote on their preferred winner so encourage your family and friends to come along!

 

If you would like to participate or come along and listen then please let us know.

 

info@scottishpipingsocietyoflondon.co.uk

 

www.nicholsonspubs.co.uk/restaurants/london/themudlarklondonbridge

Spotlight on Reading Scottish Pipe Band

A short history of our band
The Band was formed in 1957 by former pipers of the Queen’s Own Cameron Highlanders which is why we wear the Cameron of Erracht tartan.  This year is the band’s 60th anniversary.
The band currently has around 48 members and is one of the biggest bands in the South East of England.  Recently the band has also started a Youth Pipe Band, which now boasts 16 young people learning pipes and drums.
To finance the cost of the uniforms and the practice facilities, the band undertakes a busy programme of engagements at Fetes, Shows, Weddings and Carnivals mostly in and around the Berkshire area.
The band play at about 25 engagements each year.  Regular engagements include Bracknell Remembrance Day, Farnham Fireworks, carnivals at Wokingham, Crowthorne and Newbury, and Christmas Street parades in Beaconsfield, Hungerford, and Didcot.  The band also travels abroad and has played many times in France, Spain, Germany and Italy, as well as Malta, Serbia, Sardinia and even Japan.  In 2012, Reading Scottish had the honour of playing in the Closing Ceremony of the London Olympics and alongside Andre Rieu in the O2.
We also have a strong competition band, entering both local and national competitions at grade 4B, playing up to grade 3 where available.
We practice on Monday evenings at the St Andrews United Reformed Church in Reading, with an optional and/or competition practice on Friday evenings.  Full information can be found on our website at http://ReadingScottish.org
Area of London (or the surroundings) that we cover
The band is based in Reading, Berkshire, but members come from as far away as Wiltshire, Oxfordshire and Essex
Currently recruiting
The band welcomes new members playing pipes or drums at any level.  We would particularly welcome experienced drummers who want to teach others, as well as drummers who want to compete.
Tuition
Tuition is offered to all levels, both beginners and experienced pipers and learner drummers
Relevant contact details
Email info@readingscottish.org or come and visit us on a Monday night at St Andrews United Reformed Church in Reading
* Picture courtesy of getreading.co.uk

 

The Annual General Meeting for 2017 for the Scottish Piping Society of London will be held in The Reserved Bar Lounge of The Union Jack Club (UJC) London on Saturday 9th September 2017 at 7pm. All members are invited to attend and are requested to bring photo identification for entry to the UJC.

An agenda will be sent out shortly.

For more information please contact us at info@scottishpipingsocietyoflondon.co.uk

AGM address – The Union Jack Club, Sandell Street, London, SE1 8UJ next to Waterloo station.

City of London Pipe Band

We are a new band which started in October 2016 with around 50 players signed up. We partner with the University of Bedfordshire band (PM Cameron Doherty, LD Luke Broadberry), with the intention of using it as a feeder system for the City of London. Bedfordshire currently have a small number of players who are new to the competition arena, or have not competed for a few years and are enjoying the challenge of getting back out. The organisation as a whole is working hard on educating young learners and we hope to start a juvenile band in future – Our ultimate goal is to develop youth players all over London and the rest of the country. We hope players can play with the band that’s right for them, not only for the City of London, or Bedfordshire, but all other bands in the area. Our members are committed to supporting the pipe band scene in England in any way we can.

We have over 35 pipers signed up, 12 snare drummers, a mid-section of 4 and 2 bass drummers across the organisation. We have a committee of 7, representing City of London and the Uni of Beds. Our chairman, Cliff Hall, teaches youngsters under the banner of the Pride of Murray (which we fully support) and will compete with City of London Pipe Band.

There is a good history of pipe bands in England and the corresponding number of excellent players has helped to foster a strong competitive element. The creation of our organisation was a conscious attempt to leverage and share resources for the benefit of the whole. Already we have seen the positives of this. Our work with the ATC (air cadets) in addition to attracting new learners means that it is feasible we will have a young quartet in competition for 2018. Also lookout for our first workshop named “Regeneration” which is set for Oct 7th 2017 in Reading. The day will offer something for bandsmen young and old who are keen to improve, but also for bandsmen who want to understand how to get better performances from their band.

It’s all been about trying to get the best out of very experienced players, to reflect on where things haven’t worked in the past and be open-minded about how we can do things right for the whole pipe band scene in England.

So it feels like in 2017 we are seeing a Regeneration of the pipe band scene in England. It will take some time, but the partnerships we have formed after many years of decline will prove successful at all levels we are sure. We hope to achieve the highest Grade possible, but more importantly to establish the future of pipe bands in England by instilling solid foundations via tuition and a willingness to work with those that are interested.

Weekly practices are held in Knightsbridge, London and at the University of Bedfordshire in Luton. All are welcome to attend

http://www.ubpb.co.uk/

The City of London wear the Clan Stuart of Bute (Hunting) tartan.

The University of Bedforshire currently wear the Black Stewart tartan

Leadership of the band; Pipe Major is Iain Westgate and the Lead drummer is Conor Porter

Spotlight on Stow Caledonian Pipe Band

The Stow Caledonian Pipe Band was formed in 2011 and is based in Walthamstow. Over the years the band has branched out across most of north and east London by performing at different events. Stow Caledonian aims to share their knowledge and experience of pipes and drums to the public, with a goal to attract younger members of the community. The band currently practices in Chingford and are always looking to recruit new members, from experts to beginners. Stow provides tuition to ensure all members make the most out of their instrument. The band are currently under the direction of Pipe Major Gareth Utting and Pipe Sergeant Paul Burgess. Along with the experience of many other senior members, the band has advanced in such a short time. Stow Caledonian are registered with the RSPBA and compete at South East England Branch competitions, with the desire to continue to improve as a band.

Stow Caledonian have a close relationship with the SPSL and a number of their pipers compete in solo piping at both the SPSL and RSPBA competitions.

The band has an excellent web presence and you can find them on various social media:

Website: www.stowcaledonian.co.uk

Facebook: www.facebook.com/stowcaledonian

Twitter: www.twitter.com/stowcaledonian

Blogger: www.stowcaledonianpipeband.blogspot.co.uk

YouTube: www.youtube.com/user/stowcaledonian

If you would like to know more about Stow Caledonian then you can contact them via

Pipe Major Gareth Utting

T: 0208 801 4047

M: 0793 270 2493

E: pipemajor.scpb@yahoo.co.uk

Glorious sunshine and a very busy Highland Games with lots of different activities and events. Pipe Bands, vintage cars, dancers, birds of prey, rock bands and sprinting races amongst others! Possibly the most varied and entertaining Games on the circuit.

Piping was at the top of the hill away from any distracting noise and with a great view of the whole Gathering.

All 6 competing pipers were amateur status. It was great to see some new faces we haven’t seen before in London. The playing was of a very good standard with all pipers playing at a higher standard than I have heard them before.
An audience of about 15 listened to the piobaireachd in the morning and this grew to 20-25 for the light music in the afternoon.

Judge Andrew Hall in the 30 degree heat!

All pipers showed significant levels of composure particularly in their piobaireachd taorluath and crunluath variations. Evidence of some hard work through the winter!

Overall Harpenden Champion Piper

1st Billy Wardrope
2nd David McRobb
3rd equal Iain Allen and Lachlan Macdonald

Piobaireachd

1st David McRobb (Corrienessan’s Salute)
2nd Billy Wardrope (Too Long in this Condition)
3rd Lachlan Macdonald (Glengarry’s Lament)

March

1st Tom Broderick
2nd David McRobb
3rd Lachlan Macdonald

Strathspey and Reel

1st Billy Wardrope
2nd Lachlan Macdonald
3rd Iain Allen

6/8 or Jig

1st Iain Allen
2nd Billy Wardrope
3rd David McRobb

Adjudicator Andrew Hall

There was also a large dancing competition and it was great to see and hear Steve Watterston playing for the dancers. While his work commitments restrict his solo playing these days readers will be pleased to know Steve is still playing at his usual very high standard.

Big thank you to Jonathan Cox and the Harpenden Lions for organising such a great event.

The SPSL will be hosting an outdoor solo piping competition at the Harpenden Highland Gathering on Sunday 9th July 2017.

Piobaireachd, and March, Strathspey & Reel

Categories are as follows:

Open – submit 3 tunes

Amateur – submit tunes of own choice

Juvenile – submit tunes of own choice

Registration is at 10.30am and the competition starts at 11.00am and you can register on the day

For more information about the Gathering please visit the following link:

www.harpenden-lions.co.uk/fundraising/highland-gathering/

Address – Rothamsted Park Harpenden AL5 2HU

[add_eventon show_et_ft_img=”no” ft_event_priority=”no” only_ft=”no” hide_past=”no” etc_override=”no” ux_val=”0″ evc_open=”no” jumper=”no” hide_so=”no”]